Make your own free website on Tripod.com

WELCOME
Thanks for stopping by. Take a look, laugh, enjoy and even come to a match. As coach Burns says "the door is always open"

                     2016 - 2017 SCHEDULE
11/30/16  Varsity Cooper City 52  DB 24, Miramar 42  DB 30
12/05/16  JV Tournament at Cardinal Gibbons 10 wrestlers participated
12/07/16  JV Nova 42  DB 18 / Varsity Nova 53  DB 24
12/14/16  JV DB 35  Monarch 24 / Varsity Monarch 64  DB 9
12/16/16  JV DB 48  Coral Springs 30 / Varsity Coral Springs 51  DB 28
01/07/17  South Florida Girls Championships @ McArthur  1 wrestler participated
01/10/17  Varsity Cardinal Gibbons 77  DB 0
01/10/17  JV Tournament at Cardinal Gibbons  15 wrestlers participated
01/12/17  Varsity DB 54  Coconut Creek 17, DB 66  CW Flanagan 12, DB 66  Boyd H Anderson 10
01/20-21/17 BCAA Championships
      120 Brandell Theard 6th place
      182 Jamesly Celestine 6th place
      195 Zamir Lane 7th place
     team 18th
01/25/17  Varsity DB 60  JP Taravella 24, McArthur 60  DB 18, Stranahan 48  DB 36
01/28/17  Meyerson-Trichon Invitational
      113 Stevens St Fleur 1st
      120 Brandell Theard 1st
      132 Kevens St Fleur 2nd
      145 Davon Pavilus 3rd
      152 Shawn Pierre 2nd
      160 Jaavon Duchatelier 3rd
      182 Jamesly Celestin 2nd
      195 Christopher Anagnostos 4th
     team 3rd
02/01/17  Varsity DB 72  Piper 0, M S Douglas 39  DB 36, Plantation 37  DB 36 criteria D
02/03/17  JV DB 36  West Broward 6, Varsity DB 42  West Broward 33  (SENIOR Night)

02/04/17  at McArthur Mustang JV Tournament
02/06/17  at Fort Lauderdale  JV/Varsity  6pm
02/10-11/17  JV County Championships at Nova  tba
02/11/17  at Maverick Duals 9am
02/18/17  District 12 3A  tba
02/24-25/17  Region 3 3A  tba
03/03-04/17  FHSAA State Championships at Silver Spurs Arena Kissimmee

                                    COACHING STAFF
Head Coach: James Lee Forbes
5th season as head coach of the Mighty Bucks, 21st year on the Deerfield Beach coaching staff and 31st year coaching. A Southern Connecticut State University wrestler/graduate and Broward County prep school wrestler, 2x silver medalist in the Sunshine State Games, has coached for Seahorse WC, Deerfield Beach WC, and BSO-PAL WC, Boyd H Anderson HS and Deerfield Beach HS

Asst. Coach:  Robert D Burns  'HOF 07"
5th season as asst coach after 24 years as the head coach of the Mighty Bucks, a Penn State University graduate and Pennsylvania prep school wrestler, member of the Broward County Wrestling HOF and the National Wrestling HOF, has coached Clearfield Jr HS, Pope John Paul HS, Glades Central HS, Deerfield Beach HS, Deerfield Beach WC, BSO-PAL WC
Also the lead singer and lead guitarist for the band "Smuggling Yo-Yos"

Asst. Coach:  Stuart Meyerson
20th season as a volunteer coach at Deerfield Beach, retired teacher and wrestling coach from Long Island New York, a Millersville University wrestler/graduate and Long Island prep wrestler

                                               ROSTER
Name                           Yr                            Record
Monica Pomales             So.                             9-7
Stevens St Fleur             So.                             10-6
Glenn Theard                So.                              10-6
Brandell Theard            Sr.                               17-6
Kevens St Fleur             So.                               11-5
Lavrick Caldwell             Fr.                               2-6
Judner Cadet                So.                              2-5
Virgil Lemons                Fr.                              2-0
Davon Pavilus               Jr.                               8-10
Steven Daigle               Jr.                               0-5
Shawn Pierre               Fr.                               10-6
Renaldson Louis            So.                              7-4

Nathaniel Miranda         Fr.                              3-6
Jaavon Duchatelier        Jr.                              2-6
Elias Tanis                   Fr.                               0-5
Noah Rafael                 So.                              2-1
Jonathon Davis             Sr.                               5-2
Nickson Pierre-Louis      Sr.                               0-2
Jamesly Celestine          Sr.                               7-1
Samjeet Singh               Fr.
Christopher Anagnostos  Fr.                               2-5
Jonathon Ortiz              Fr.                               3-5
Terejinald Bynum          So.                               3-7
Anthony Gore               Sr.
Zamir Lane                  Sr.                               1-1
Emmanual McGill           Fr.                               3-7
Bradley Francois           Sr.

    WRESTLING ALUMNI                                           COACHING ALUMNI
NCAA D I
Elson Civilma  Iowa State                                    Bryan Brown HS asst Fla.
John Fowler  UNC Greensboro                             Kervins Bien-Aime HS asst Fla.
Ben McCollister  Campbell                                   Dustin Garvin HS head Fla.
Joel Morissette  Michigan State ^^**                      Robert Gilbert HS asst Fla.
Jayson Powers  Davidson                                    Danny Pemberton Youth head Tx.
Inchul Shin  Franklin & Marshall                            Stanley Pierre HS asst Fla.
NCAA D II                                                        Jayson Powers HS asst Fla.
Richard Castroman  Anderson                             Julian Richards HS asst Fla.
Deverson Charles  Southwest (Minn)                     Jared Sandler College Athl. Trainer Ga.
Ravin Samaraweera  Southwest (Minn)                  Cole Young HS asst/Youth head La.
Ruwan Samaraweera  Anderson
Adam Truax  Southwest (Minn)
Jason Velenica  Anderson
NCAA D III
Nick Christos  RIT
Joe Cortez  Scranton
Jack Toussaint  Chicago #
Bryant Valle  Dubuque
NAIA
Mark Gadson  William Penn
Kuan Gwynn  William Penn
Robert Mapp  Northwestern (Iowa)
Eugene Pierre  Huron ^^^^**
NCWA
Kervins Bien-Aime  FAU ^
Dustin Garvin  FSU ^^
Marcus Powers  UF ^
Samantha Wong  F A&M **
Cole Young  UCF

** All-American, ^ National Qualifier, # Conference Champion

A special thank you to all the alumni that are serving in the Army, Navy, Marines, Air Force, Coast Guard and Merchant Marines. Also to the many alumni who are first responders, thank you all so much.
And congratulations to Wakeboard World Champion  Robert Mapp and to Meagan Leisenfeld a member of the Women's Rugby Team at West Point who won a National Championship.